Priradenie predvolených programov v systéme Windows 10

Použitie už dobre vyvinutého operačného systému Windows 10 môže byť ešte pohodlnejšie, ak ho správne nastavíte a prispôsobíte vašim potrebám. Jedným z definujúcich parametrov v tomto kontexte je priradenie programov, ktoré sa štandardne používajú na vykonávanie špecifických funkcií - prehrávanie hudby, prehrávanie videí, online, práca s poštou atď. Ako to urobiť, ako aj množstvo príbuzných nuancií sa bude diskutovať v našom dnešnom článku.

Pozri tiež: Ako urobiť Windows 10 pohodlnejším

Predvolené aplikácie v systéme Windows 10

Všetko, čo bolo vykonané v predchádzajúcich verziách systému Windows Ovládací panel, v "prvej desiatke" môže a mala by byť vykonaná v "Parametre", Priradenie programov v predvolenom nastavení sa vykonáva v jednej z častí tohto komponentu operačného systému, ale najprv si vysvetlíme, ako sa do neho dostať.

Pozri tiež: Ako otvoriť "Ovládací panel" vo Windows 10

 1. Otvorte možnosti systému Windows. V tomto menu použite príslušnú ikonu (prevodový stupeň) "Štart" alebo kliknite "WINDOWS + I" na klávesnici.
 2. V okne "Parametre"ktoré budú otvorené, prejdite na časť "Aplikácia".
 3. V bočnej ponuke vyberte druhú kartu - "Predvolené aplikácie".

 4. Chytený v pravej časti systému "Parametre", môžeme bezpečne pristúpiť k úvahám o našej aktuálnej téme, a to k menovaniu predvolených programov a súvisiacich nastavení.

e-mailom

Ak často pracujete s e-mailovou korešpondenciou nie v prehliadači, ale v špeciálne navrhnutom programe na tento účel - e-mailovom klientovi - bude rozumné ho označiť za predvolený pre tento účel. Ak je štandardná aplikácia "Mail"integrovaný do Windows 10, ste spokojní, môžete tento krok vynechať (to isté platí pre všetky nasledujúce kroky konfigurácie).

 1. Na predtým otvorenej karte "Predvolené aplikácie"pod nápisom "E-mail", kliknite na ikonu tam prezentovaného programu.
 2. V rozbaľovacom okne vyberte, ako chcete v budúcnosti komunikovať s poštou (otvorené písmená, napíšte ich, prijmite atď.). Zoznam dostupných riešení zvyčajne zahŕňa: štandardný e-mailový klient, jeho ekvivalent od vývojárov tretích strán, ak je nainštalovaný, Microsoft Outlook, ak je na počítači nainštalovaný MS Office a prehliadače. Okrem toho je možné vyhľadávať a inštalovať vhodnú aplikáciu z Microsoft Store.
 3. Po rozhodnutí o výbere stačí kliknúť na príslušný názov av prípade potreby potvrdiť svoje zámery v okne žiadosti (nie vždy sa zobrazí).

 4. Priradením predvoleného programu pre prácu s poštou môžeme prejsť na ďalší krok.

  Pozri tiež: Ako nainštalovať Microsoft Store v systéme Windows 10

karta

Väčšina používateľov je zvyknutá používať na navigáciu alebo banálne vyhľadávanie miest na mape Google alebo Yandex, ktoré sú dostupné v každom prehliadači a na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android alebo iOS. Ak to chcete urobiť pomocou nezávislého PC programu, môžete priradiť jeden z nastavení systému Windows 10 výberom štandardného riešenia alebo jeho nainštalovaním.

 1. V bloku "Mapy" kliknite na tlačidlo "Vybrať predvolené" alebo názov aplikácie, ktorú tam môžete mať (v našom príklade predinštalovaný) Mapy systému Windows boli predtým vymazané).
 2. V zozname, ktorý sa otvorí, vyberte príslušný program pre prácu s mapami alebo prejdite do služby Microsoft Store a vyhľadajte a nainštalujte ho. Použijeme druhú možnosť.
 3. Zobrazí sa stránka Obchod s aplikáciami mapy. Vyberte si ten, ktorý chcete nainštalovať do počítača a neskôr ho použite kliknutím na jeho názov.
 4. Po zobrazení stránky s podrobným popisom programu kliknite na tlačidlo "Get".
 5. Ak sa inštalácia nespustí automaticky, použite tlačidlo "Inštalácia"ktorý sa zobrazí v pravom hornom rohu.
 6. Počkajte, kým sa dokončí inštalácia aplikácie, ktorá bude signalizovaná titulom a tlačidlom zobrazeným na stránke s popisom a potom sa vráťte na stránku "Možnosti" Windows, presnejšie, na predtým otvorenej karte "Predvolené aplikácie".
 7. Program, ktorý nainštalujete, sa zobrazí v bloku karty (ak tam bol predtým). Ak sa tak nestane, vyberte ho zo zoznamu sami, rovnako ako to bolo urobené "E-mail".

 8. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude potrebné žiadne potvrdenie akcií - vybraná aplikácia bude automaticky priradená ako predvolená.

Prehrávač hudby

Štandardný prehrávač Groove, ktorý Microsoft ponúka ako hlavné riešenie pre počúvanie hudby, je celkom dobrý. A napriek tomu je väčšina používateľov zvyknutá na aplikácie tretích strán, ak je to len kvôli ich širšej funkčnosti a podpore rôznych zvukových formátov a kodekov. Priradenie hráča k štandardu namiesto štandardného je rovnaké ako v prípadoch, o ktorých sme uvažovali vyššie.

 1. V bloku Hudobný prehrávač kliknite na meno Hudba Groove alebo namiesto toho.
 2. Potom vyberte preferovanú aplikáciu v zozname, ktorý sa otvorí. Ako predtým, má schopnosť vyhľadávať a inštalovať kompatibilný produkt v obchode Microsoft Store. Okrem toho, vzácni milovníci kníh sa môžu rozhodnúť pre Windows Media Player, ktorý migroval do "top 10" z predchádzajúcich verzií operačného systému.
 3. Hlavný audio prehrávač sa zmení.

Zobraziť fotografie

Voľba aplikácie na prezeranie fotografií sa v predchádzajúcich prípadoch nelíši od rovnakého postupu. Avšak, zložitosť procesu spočíva v tom, že dnes vo Windows 10, okrem štandardného nástroja "Fotografie"Navrhuje sa niekoľko riešení, ktoré, hoci sú integrované do operačného systému, nie sú doslova diváci.

 1. V bloku Prehliadač fotografií Kliknite na názov aplikácie, ktorá sa aktuálne používa ako predvolený prehliadač.
 2. Kliknutím na príslušné riešenie vyberte zo zoznamu dostupné riešenie.
 3. Odteraz bude aplikácia, ktorú ste sami určili, použitá na otváranie grafických súborov v podporovaných formátoch.

Prehrávač videa

Rovnako ako Groove Music, štandard pre "desiatky" video prehrávač - Kino a TV je docela dobrý, ale môžete ľahko zmeniť na iné, výhodnejšie aplikácie.

 1. V bloku Video prehrávač Kliknite na názov aktuálne priradeného programu.
 2. Vyberte ten, ktorý chcete použiť ako hlavný kliknutím naň s LMB.
 3. Uistite sa, že systém je "v súlade" s vaším rozhodnutím - z nejakého dôvodu v tejto fáze, výber potrebného hráča nie vždy funguje prvýkrát.

Poznámka: Ak sa vám nepodarí priradiť vlastné miesto štandardnej aplikácie v jednom z blokov, to znamená, že systém nereaguje na výber, reštartuje sa "Parametre" a skúste to znova - vo väčšine prípadov to pomáha. Pravdepodobne, Windows 10 a Microsoft príliš chcú, aby všetci na svoje značkové softvérové ​​produkty.

Webový prehliadač

Microsoft Edge, hoci existuje od vydania desiatej verzie systému Windows, nebol schopný konkurovať pokročilejším a obľúbenejším webovým prehliadačom. Podobne ako jeho predchodca Internet Explorer, pre mnohých používateľov stále zostáva prehliadač pre vyhľadávanie, sťahovanie a inštaláciu iných prehliadačov. Hlavný "iný" produkt môžete priradiť rovnakým spôsobom ako iné aplikácie.

 1. Ak chcete začať, kliknite na názov aplikácie nainštalovanej v bloku "Webový prehliadač".
 2. V zobrazenom zozname vyberte prehliadač, ktorý chcete použiť na prístup na Internet a otvorte predvolené prepojenia.
 3. Získajte pozitívny výsledok.
 4. Pozri tiež: Ako priradiť predvolený prehliadač

  To môže byť dokončené nielen s vymenovaním predvoleného prehliadača, ale všeobecne s inštaláciou hlavných aplikácií. Avšak vo všeobecnosti, s úvahami o našej téme dnes až do konca.

Rozšírené predvolené nastavenia aplikácie

Okrem priameho výberu aplikácií v predvolenom nastavení v tej istej sekcii "Parametre" Môžete pre ne zadať ďalšie nastavenia. Krátko zvážte možnosti, ktoré sú tu k dispozícii.

Štandardné aplikácie pre typy súborov

Ak chcete doladiť jednotlivé aplikácie štandardne, definovať ich prácu s konkrétnymi formátmi súborov, postupujte podľa odkazu "Výber štandardných aplikácií pre typy súborov" - prvá z troch vyznačených na obrázku vyššie. Zoznam typov súborov zaregistrovaných v systéme (v abecednom poradí) sa zobrazí v ľavej časti zoznamu, ktorý sa otvorí pred vami, v strede, programov, ktoré sa používajú na ich otvorenie, alebo, ak ešte nie sú priradené, možnosti ich výberu. Tento zoznam je pomerne veľký, takže ak ho chcete preštudovať, prejdite na stránku s parametrami pomocou kolieska myši alebo posúvača na pravej strane okna.

Zmena nastavených parametrov sa vykonáva podľa nasledujúceho algoritmu - nájdite formát v zozname, ktorého spôsob otvárania chcete zmeniť, kliknite pravým tlačidlom myši na aktuálne priradenú aplikáciu (alebo jej nedostatok) a zo zoznamu dostupných vyberte vhodné riešenie. Vo všeobecnosti si pozrite túto časť. "Parametre" Systém sa odporúča v prípadoch, keď potrebujete štandardne priradiť aplikáciu, ktorej členstvo sa líši od kategórií, ktoré sme uvažovali vyššie (napríklad programy na prácu s diskovými obrazmi, návrhové systémy, modelovanie atď.). Ďalšou možnou možnosťou je potreba rozdeliť formáty rovnakého typu (napríklad video) medzi niekoľko podobných programov.

Štandardné protokolové aplikácie

Podobne ako formáty súborov je možné definovať prácu aplikácií s protokolmi. Konkrétnejšie tu môžete priradiť protokoly k špecifickým softvérovým riešeniam.

Priemerný používateľ nemusí do tejto sekcie kopať a vo všeobecnosti je lepšie nerobiť to, aby „nič nerobil“ - samotný operačný systém robí veľmi dobre.

Predvolené nastavenia aplikácie

Prejdite do sekcie parametrov "Predvolené aplikácie" odkazom "Nastaviť predvolené hodnoty", môžete presnejšie určiť "správanie" konkrétnych programov s rôznymi formátmi a protokolmi. Na začiatku sú všetky prvky v tomto zozname nastavené na štandardné alebo predtým špecifikované parametre.

Ak chcete tieto hodnoty zmeniť, vyberte konkrétnu aplikáciu v zozname, najskôr kliknite na jej názov a potom na tlačidlo, ktoré sa zobrazí. "Management".

Ďalej, ako v prípade formátov a protokolov, vľavo nájdite a vyberte hodnotu, ktorú chcete zmeniť, potom kliknite na program nainštalovaný na nej vpravo a vyberte ten, ktorý chcete použiť ako hlavný v zozname, ktorý sa objaví. Napríklad v predvolenom nastavení možno systém Microsoft Edge použiť na otvorenie formátu PDF systémom, ale môžete ho nahradiť iným prehliadačom alebo špecializovaným programom, ak je nainštalovaný v počítači.

Obnovenie pôvodných nastavení

V prípade potreby je možné obnoviť všetky predvolené parametre aplikácie, ktoré ste predtým nastavili, na pôvodné hodnoty. K tomu je v sekcii, o ktorej uvažujeme, zodpovedajúce tlačidlo - "Reset", Bude užitočné, ak ste omylom alebo nevedome nakonfigurovali niečo nesprávne, ale nemáte schopnosť obnoviť predchádzajúcu hodnotu.

Pozri tiež: Možnosti „Prispôsobenie“ v systéme Windows 10

záver

V tomto článku prichádza náš logický záver. Skúmali sme čo najviac podrobností, ako operačný systém Windows 10 priraďuje predvolené programy a určuje ich správanie s konkrétnymi formátmi súborov a protokolmi. Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a poskytol vyčerpávajúcu odpoveď na všetky existujúce otázky na túto tému.

Loading...