Všetko, čo potrebujete vedieť o defragmentácii pevného disku

Defragmentácia disku je postup na zlučovanie súborov s rozdelenou veľkosťou, ktorý sa používa hlavne na optimalizáciu systému Windows. V takmer každom článku o akcelerácii počítača nájdete rady o defragmentácii.

Ale nie všetci používatelia chápu, čo je defragmentácia, a nevedia, v ktorých prípadoch je potrebné to urobiť a v ktorých nie; Aký softvér by som mal použiť na to? Je vstavaný nástroj dosť, alebo je lepšie nainštalovať program tretej strany?

Čo je defragmentácia disku

Robiť defragmentáciu disku, mnoho užívateľov ani premýšľať, alebo sa nesnaží zistiť, čo to je všetko okolo. Odpoveď možno nájsť v samotnom názve: "defragmentácia" je proces, ktorý kombinuje súbory, ktoré boli rozdelené na fragmenty, keď boli zapísané na pevný disk. Nižšie uvedený obrázok jasne ukazuje, že na ľavej strane sú fragmenty jedného súboru zaznamenané v nepretržitom prúde, bez prázdnych medzier a delení, a napravo je rovnaký súbor roztrúsený na pevnom disku vo forme kusov.

Disk je prirodzene oveľa pohodlnejší a rýchlejší na čítanie pevného súboru, ako je oddelený prázdnym priestorom a inými súbormi.

Prečo je HDD fragmentovaný?

Pevný disk sa skladá zo sektorov, z ktorých každý môže ukladať určité množstvo informácií. Ak je veľký súbor uložený na pevnom disku a nemôže byť umiestnený v jednom sektore, potom je rozbitý a uložený vo viacerých sektoroch.

Štandardne sa systém vždy pokúša zapísať fragmenty súboru čo najbližšie k sebe - do susedných sektorov. Avšak kvôli vymazaniu / uloženiu iných súborov, zmenám veľkosti už uložených súborov a iných procesov nie je vždy dostatok voľných sektorov, ktoré by boli vedľa seba. Preto systém Windows prenesie záznamový súbor na iné časti pevného disku.

Ako fragmentácia ovplyvňuje rýchlosť disku

Ak chcete otvoriť zaznamenaný fragmentovaný súbor, hlava pevného disku sa postupne presunie do tých sektorov, v ktorých bol uložený. Čím viac sa bude musieť pohybovať po pevnom disku v snahe nájsť všetky kusy súboru, tým pomalšie bude čítanie.

Na obrázku vľavo môžete vidieť, koľko pohybov potrebujete na to, aby hlava pevného disku čítala súbory rozdelené na časti. Na pravej strane sa priebežne zaznamenávajú oba súbory označené modrou a žltou farbou, čo výrazne znižuje počet pohybov na povrchu disku.

Defragmentácia - proces preusporiadania kusov jedného súboru tak, že celkové percento fragmentácie klesá a všetky súbory (ak je to možné) sa nachádzajú na susedných sektoroch. V dôsledku toho sa bude priebežne čítať, čo pozitívne ovplyvní rýchlosť HDD. Toto je obzvlášť zreteľné pri čítaní veľkých súborov.

Má zmysel používať defragmentáciu programov tretích strán

Vývojári vytvorili veľký počet programov, ktoré sa zaoberajú defragmentáciou. Môžete nájsť malé defragmentácie programov a stretnúť sa s nimi ako súčasť komplexných optimalizátorov systému. K dispozícii sú bezplatné a platené možnosti. Ale potrebujú ich?

Nepochybne je prítomná určitá efektívnosť nástrojov tretích strán. Programy rôznych vývojárov môžu ponúknuť:

 • Vlastné nastavenia autodefragmentácie. Užívateľ môže flexibilnejšie riadiť harmonogram postupu;
 • Iné procesné algoritmy. Softvér tretích strán má svoje vlastné vlastnosti, ktoré sú na konci výhodnejšie. Napríklad potrebujú menej percent voľného miesta na pevnom disku na spustenie defragmentácie. Zároveň sú súbory optimalizované, čo zvyšuje rýchlosť ich sťahovania. Voľný priestor zväzku je tiež zlúčený, takže v budúcnosti sa úroveň fragmentácie zvyšuje pomalšie;
 • Ďalšie funkcie, napríklad defragmentácia registra.

Funkcie programov sa samozrejme líšia v závislosti od vývojára, takže užívateľ musí vybrať nástroj na základe svojich potrieb a schopností počítača.

Musím disk neustále defragmentovať

Všetky moderné verzie systému Windows ponúkajú automatické vykonanie tohto procesu podľa plánu raz týždenne. Vo všeobecnosti je to zbytočné, ako je potrebné. Faktom je, že samotná fragmentácia je stará procedúra av minulosti bola naozaj vždy potrebná. V minulosti už aj slabá fragmentácia negatívne ovplyvnila výkonnosť systému.

Moderné pevné disky majú vyšší výkon a novšie verzie operačných systémov sú oveľa múdrejší, takže aj pri určitom procese fragmentácie si užívateľ nemusí všimnúť zníženie výkonu. A ak používate pevný disk s veľkým objemom (1 TB a viac), systém môže preň distribuovať ťažké súbory optimálnym spôsobom, aby neovplyvnil výkon.

Okrem toho, neustále spustenie defragmentácie znižuje životnosť disku - to je dôležité mínus, ktoré by sa mali vziať do úvahy.

Keďže defragmentácia je v systéme Windows štandardne povolená, musí byť vypnutá manuálne:

 1. Prejsť na "Tento počítač", kliknite pravým tlačidlom myši na disk a vyberte "Vlastnosti".

 2. Prepnite na kartu "Servis" a stlačte tlačidlo "Optimalizovať".

 3. V okne kliknite na tlačidlo "Zmeniť nastavenia".

 4. Zrušte začiarknutie položky „Spustiť podľa plánu (odporúčané)“ a kliknite na "OK".

Musím defragmentovať SSD

Veľmi častou chybou používateľov používajúcich disky SSD je použitie akéhokoľvek defragmentátora.

Pamätajte si, že ak máte SSD nainštalovaný na počítači alebo notebooku, v žiadnom prípade nie defragmentovať - ​​to výrazne urýchľuje opotrebovanie disku. Okrem toho tento postup nezvýši rýchlosť jednotky SSD.

Ak ste v systéme Windows predtým nevypli defragmentáciu, uistite sa, že ste to urobili buď pre všetky jednotky, alebo len pre SSD.

 1. Opakujte kroky 1-3 z vyššie uvedených pokynov a potom kliknite na tlačidlo "Vybrať".
 2. Začiarknite políčka vedľa tých HDD, ktoré chcete defragmentovať podľa plánu a kliknite na "OK".

V nástrojoch tretích strán je táto funkcia tiež prítomná, ale spôsob konfigurácie sa bude líšiť.

Vlastnosti defragmentácie

Pre tento postup existuje niekoľko odlišností:

 • Napriek tomu, že defragmentátory môžu pracovať na pozadí, aby sa dosiahol čo najlepší výsledok, môžu byť spustené najlepšie bez aktivity používateľa, alebo s jeho minimálnym počtom (napríklad počas prestávky alebo počas počúvania hudby);
 • Pri vykonávaní periodickej defragmentácie je lepšie použiť rýchle metódy, ktoré urýchľujú prístup k hlavným súborom a dokumentom, niektoré súbory však nebudú spracované. V tomto prípade môže byť celý postup vykonaný menej často;
 • Pred úplnou defragmentáciou sa odporúča odstrániť nevyžiadané súbory a podľa možnosti vylúčiť súbory zo spracovania. pagefile.sys a hiberfil.sys, Tieto dva súbory sa používajú ako dočasné súbory a znovu sa vytvárajú pri každom spustení systému;
 • Ak má program schopnosť defragmentovať tabuľku súborov (MFT) a systémové súbory, nemali by ste ju zanedbávať. Táto funkcia zvyčajne nie je k dispozícii, keď je operačný systém spustený a môže byť implementovaný po reštarte pred spustením systému Windows.

Ako defragmentovať

Existujú dva hlavné spôsoby defragmentácie: inštalácia nástroja z iného vývojára alebo pomocou programu zabudovaného do operačného systému. Je možné optimalizovať nielen vstavané disky, ale aj externé disky pripojené cez USB.

Naše stránky už majú návod na defragmentáciu na príklade Windows 7. V ňom nájdete návod na prácu s populárnymi programami a štandardný nástroj Windows.

Ďalšie podrobnosti: Spôsoby defragmentácie disku v systéme Windows

Ak zhrnieme vyššie uvedené, odporúčame:

 1. Defragmentujte jednotku SSD (Solid-State Drive).
 2. Zakázať spustenie defragmentácie v rozvrhu v systéme Windows.
 3. Nezneužívajte tento proces.
 4. Najprv vykonajte analýzu a zistite, či je potrebné vykonať defragmentáciu.
 5. Ak je to možné, používajte vysoko kvalitné programy, ktorých účinnosť je vyššia ako vstavaná pomôcka Windows.

Loading...