Premenujte súbory v systéme Linux

Skôr alebo neskôr je potrebné aktualizovať akýkoľvek softvér. Grafická karta je komponent, ktorý závisí najmä od podpory výrobcu. Nové verzie softvéru robia toto zariadenie stabilnejším, prispôsobiteľnejším a výkonnejším. Ak používateľ nemá skúsenosti s aktualizáciou softvérovej časti komponentov počítača, takáto úloha ako inštalácia najnovšej verzie ovládača môže byť zložitá. V tomto článku sa pozrieme na možnosti jeho inštalácie pre grafické karty AMD Radeon.

Aktualizácia ovládača grafickej karty AMD Radeon

Každý vlastník grafickej karty môže nainštalovať jeden z dvoch typov ovládačov: úplný softvérový balík a jeden základný balík. V prvom prípade dostane nástroj so základnými a pokročilými nastaveniami av druhej - iba možnosť nastavenia akéhokoľvek rozlíšenia obrazovky. Obe možnosti umožňujú pohodlne používať počítač, hrať hry, sledovať videá vo vysokom rozlíšení.

Pred obrátením sa na hlavnú tému by som rád uviedol dve poznámky:

  • Ak ste vlastníkom starej grafickej karty, napríklad Radeon HD 5000 a nižšej, názov tohto zariadenia sa nazýva ATI a nie AMD. Faktom je, že v roku 2006 spoločnosť AMD odkúpila ATI a všetok vývoj v tejto oblasti spadal pod správu spoločnosti AMD. V dôsledku toho nie je rozdiel medzi zariadeniami a ich softvérom a na webovej stránke AMD nájdete ovládač pre zariadenie ATI.
  • Nástroj si môže zapamätať malá skupina používateľov. Autodetekcia ovládača AMDktorý bol stiahnutý na PC, naskenovaný, automaticky určil model GPU a potrebu aktualizovať ovládač. Viac nedávno, distribúcia tejto aplikácie bola pozastavená, s najväčšou pravdepodobnosťou navždy, takže stiahnuť z oficiálnych stránok AMD už nie je možné. Neodporúčame ho vyhľadávať na zdrojoch tretích strán, presne tak, ako sa nezaručujeme za prevádzku tejto technológie.

Metóda 1: Aktualizácia prostredníctvom nainštalovaného nástroja

Mnoho používateľov má spravidla proprietárny softvér AMD, kde je komponent jemne doladený. Ak ho nemáte, okamžite prejdite na nasledujúcu metódu. Všetci ostatní používatelia jednoducho spustia nástroj Catalyst Control Center alebo Radeon Software Adrenalin Edition a vykonajú aktualizáciu. Viac podrobností o tomto procese prostredníctvom jednotlivých programov je uvedených v našich samostatných článkoch. V nich nájdete všetky potrebné informácie na získanie najnovšej verzie.

Ďalšie podrobnosti:
Nainštalujte a aktualizujte ovládače prostredníctvom AMD Catalyst Control Center
Inštalácia a aktualizácia ovládačov prostredníctvom AMD Radeon Software Adrenalin Edition

Metóda 2: Oficiálna webová stránka programu

Správnou voľbou by bolo použitie oficiálneho online zdroja AMD, kde sa nachádzajú ovládače pre všetok softvér vytvorený touto spoločnosťou. Tu môže užívateľ nájsť najnovšiu verziu softvéru pre akúkoľvek grafickú kartu a uložiť ju do svojho PC.

Táto voľba je vhodná pre používateľov, ktorí ešte nenainštalovali žiadny z nástrojov zodpovedajúcich ich grafickej karte. Ak však narazíte na problémy so sťahovaním ovládačov cez Catalyst Control Center alebo Radeon Software Adrenalin Edition, táto metóda bude pracovať aj pre vás.

Podrobný návod na stiahnutie a inštaláciu potrebného softvéru sme preskúmali v iných článkoch. Odkazy na ne nájdete o niečo vyššie v "Metóda 1". Tu si môžete prečítať o ďalšom postupe pre manuálne aktualizácie. Jediný rozdiel je, že potrebujete poznať model grafickej karty, inak nebudete môcť prevziať správnu verziu. Ak ste náhle zabudli alebo nie ste si vedomí toho, čo je nainštalované na vašom PC / notebooku, prečítajte si článok, v ktorom sa uvádza, aké ľahké je určiť model produktu.

Prečítajte si viac: Určite model grafickej karty

Metóda 3: Softvér tretej strany

Ak plánujete aktualizovať ovládače pre rôzne komponenty a periférne zariadenia, je vhodnejšie tento proces automatizovať pomocou špeciálneho softvéru. Tieto aplikácie prehľadávajú počítač a zobrazujú zoznam softvéru, ktorý je potrebné aktualizovať alebo najprv nainštalovať. Podľa toho môžete podľa vlastného uváženia vykonávať úplnú aj selektívnu aktualizáciu ovládača, napríklad iba grafickú kartu alebo niektoré iné komponenty. Zoznam takýchto programov je témou samostatného článku, na ktorý je odkaz.

Prečítajte si viac: Softvér na inštaláciu a aktualizáciu ovládačov.

Ak sa rozhodnete vybrať si DriverPack Solution alebo DriverMax z tohto zoznamu, odporúčame vám oboznámiť sa s pokynmi pre prácu v každom z týchto programov.

Ďalšie podrobnosti:
Inštalácia ovládača cez DriverPack Solution
Inštalácia ovládača pre grafickú kartu cez DriverMax

Metóda 4: ID zariadenia

Grafická karta alebo iné zariadenie, ktoré je fyzickou samostatnou súčasťou počítača, má jedinečný kód. Každý model má svoj vlastný, takže systém vie, že ste pripojení k PC, napríklad AMD Radeon HD 6850, a nie HD 6930. ID je zobrazené v „Správca zariadení“, konkrétne vo vlastnostiach grafického adaptéra.

Pomocou špeciálnych online služieb s databázami ovládačov si môžete stiahnuť tú, ktorú potrebujete, a nainštalovať ju manuálne. Táto metóda je vhodná pre používateľov, ktorí potrebujú inovovať na konkrétnu verziu softvéru z dôvodu možnej nekompatibility medzi obslužným programom a operačným systémom. Treba poznamenať, že na týchto stránkach sa najnovšie verzie programov nezobrazujú okamžite, ale je tu úplný zoznam predchádzajúcich revízií.

Pri preberaní súborov týmto spôsobom je dôležité správne identifikovať identifikátor a používať zabezpečenú službu online tak, aby počas inštalácie neinfikoval systém Windows vírusmi, ktoré užívatelia škodlivého softvéru často pridávajú k ovládačom. Pre ľudí, ktorí nie sú oboznámení s týmto spôsobom vyhľadávania softvéru, sme pripravili samostatnú inštrukciu.

Prečítajte si viac: Ako nájsť ovládač podľa ID

Metóda 5: Pravidelné prostriedky systému Windows

Operačný systém je schopný nainštalovať minimálnu verziu ovládača, ktorá vám umožní pracovať s pripojenou grafickou kartou. V tomto prípade nebudete mať ďalšiu AMD značkovú aplikáciu (Catalyst Control Center / Radeon Software Adrenalin Edition), ale bude aktivovaný samotný grafický adaptér, ktorý vám umožní nastaviť maximálne rozlíšenie obrazovky dostupné vo vašej vlastnej konfigurácii a bude možné ho určiť pomocou hier, 3D programov a samotného systému Windows.

Táto metóda je výberom tých najnáročnejších používateľov, ktorí nechcú vykonávať manuálne ladenie a zlepšiť výkon zariadenia. V skutočnosti, táto metóda nemusí byť aktualizovaná: stačí nainštalovať ovládač na GPU raz a zabudnúť na to pred preinštalovaním OS.

Všetky akcie sa opäť vykonávajú prostredníctvom „Správca zariadení“a čo je potrebné urobiť na aktualizáciu, prečítajte si samostatný manuál.

Prečítajte si viac: Inštalácia ovládača pomocou štandardných nástrojov systému Windows

Skontrolovali sme 5 univerzálnych možností pre aktualizáciu ovládača grafickej karty AMD Radeon. Tento postup odporúčame vykonať včas s vydaním nových verzií softvéru. Vývojári nielenže pridávajú nové funkcie do svojich vlastných nástrojov, ale tiež zvyšujú stabilitu interakcie medzi grafickým adaptérom a operačným systémom, opravujúc "havárie" z aplikácií, BSOD a iných nepríjemných chýb.

Loading...