Spôsoby aktualizácie ovládačov grafických kariet v systéme Windows 10

Bez ohľadu na to, akú verziu operačného systému používate, je z času na čas dôležité aktualizovať softvér pre zariadenia. Takéto činnosti umožnia správne a bezchybné fungovanie zariadenia. Dnes budeme hovoriť o tom, ako aktualizovať ovládače pre grafickú kartu v operačných systémoch Windows 10. t

Spôsoby inštalácie softvéru pre grafické karty v systéme Windows 10

K dnešnému dňu existuje mnoho spôsobov, ktoré uľahčujú aktualizáciu ovládača adaptéra. V niektorých prípadoch je potrebné uchýliť sa k programom tretích strán a niekedy je možné dosiahnuť požadovaný účinok pomocou oficiálnych zdrojov. Ďalšie dostupné metódy, ktoré zvažujeme ďalej.

Metóda 1: Oficiálne stránky a programy

Dnes sú tu traja hlavní výrobcovia grafických adaptérov: AMD, NVIDIA a Intel. Každý z nich má oficiálne zdroje a špecializované programy, pomocou ktorých môžete aktualizovať ovládač grafickej karty.

NVIDIA

Ak chcete aktualizovať softvér pre adaptéry tohto výrobcu, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 1. Postupujte podľa odkazu na stránku na prevzatie ovládača.
 2. V príslušných poliach uvádzame verziu operačného systému, jeho kapacitu a model zariadenia. Potom kliknite na tlačidlo vyhľadávania.
 3. Upozorňujeme, že musíte starostlivo určiť verziu operačného systému a bitovú hĺbku. V tejto fáze sa mnohí používatelia dopúšťajú chýb, ktoré vedú k ďalším ťažkostiam.

  Prečítajte si viac: Riešenia problémov pri inštalácii ovládača NVIDIA

 4. Na nasledujúcej stránke sa môžete oboznámiť s funkciami softvéru, ktorý vám bude automaticky ponúkaný. Štandardne sa jedná o najnovšiu verziu softvéru. Stlačte tlačidlo "Prevziať teraz" pokračovať.
 5. Posledným krokom je prijatie licenčnej zmluvy. V tomto prípade je nepovinný text samotný. Stačí stlačiť tlačidlo Prijať a prevziať.
 6. Potom prevezmite inštalačný súbor do počítača. Čakáme na ukončenie procedúry a spustíme prevzatý inštalačný program. Všetky ďalšie akcie budú vyvolané samotným sprievodcom inštaláciou. Je len potrebné sledovať jeho tipy a triky. V dôsledku toho dostanete aktualizovanú verziu ovládača.

Okrem toho je možné nainštalovať najnovšiu verziu softvéru pomocou oficiálneho programu NVIDIA GeForce Experience. Ako to urobiť, sme podrobne opísali v samostatnom článku.

Prečítajte si viac: Inštalácia ovládačov s NVIDIA GeForce Experience

AMD

Pre vlastníkov grafických kariet AMD budú akcie aktualizácie softvéru nasledovné:

 1. Prejdeme na špeciálnu stránku stránky výrobcu.
 2. Na pravej strane vyberte z rozbaľovacích zoznamov požadované parametre - typ adaptéra, jeho sériu a model. Potom stlačte tlačidlo "Výsledky zobrazenia".
 3. Na nasledujúcej strane vyberte požadovanú verziu ovládača a kliknite na tlačidlo. "Na stiahnutie"
 4. Potom nasleduje proces ukladania inštalačného súboru do počítača. Musíte počkať, kým sa prevezme, a potom ho spustiť. Pomocou nasledujúcich pokynov a tipov sprievodcu inštaláciou môžete správne aktualizovať softvér vášho adaptéra.

Ak ste predtým nainštalovali softvér AMD Radeon alebo AMD Catalyst Control Center, môžete ho použiť na inštaláciu nových konfiguračných súborov. Podrobný návod na prácu s týmto softvérom sme už zverejnili.

Ďalšie podrobnosti:
Inštalácia ovládačov cez AMD Radeon Software Crimson
Inštalácia ovládačov cez AMD Catalyst Control Center

intel

Vlastníci Intel Embedded Graphics Cards môžu aktualizovať softvér pomocou nasledujúcich manipulácií:

 1. Postupujte podľa odkazu na stránku na prevzatie softvéru.
 2. V prvej rozbaľovacej ponuke zadajte produkt, pre ktorý chcete nainštalovať nový softvér. V poslednom poli vyberte operačný systém s bitovou hĺbkou.
 3. Stránka automaticky vyberie príslušné ovládače a zobrazí ich v zozname. Kliknite na názov, ktorý zodpovedá zvolenému softvéru.
 4. Na nasledujúcej stránke by ste si mali zvoliť formát sťahovaného súboru - archív alebo spustiteľný súbor. Ak chcete spustiť preberanie, kliknite na požadované meno.
 5. Po stiahnutí predtým zvoleného súboru by ste ho mali spustiť. Na obrazovke sa zobrazí sprievodca inštaláciou ovládača. Každý ďalší krok bude sprevádzaný tipmi. Stačí ich nasledovať a môžete ľahko nainštalovať najnovší softvér pre grafickú kartu Intel.

Analógom vyššie opísaného procesu je pomôcka Intel Driver & Support Assistant. Automaticky vyberie ovládač, ktorý by ste mali použiť.

Stiahnite si Intel Driver & Support Assistant

 1. Prejdite na stránku na prevzatie softvéru a kliknite na tlačidlo "Prevziať teraz".
 2. Uložte inštalačný súbor do počítača a spustite ho.
 3. Po jednoduchých výzvach nainštalujte pomôcku. V tomto procese stačí súhlasiť s podmienkami používania. Zvyšok procesu inštalácie sa vykoná automaticky.
 4. Po dokončení inštalácie musíte softvér spustiť. Všimnite si, že skratka sa nezobrazí na pracovnej ploche. Aplikácia môžete nájsť nasledujúcim spôsobom:
 5. C: Programové súbory (x86) Intel Driver and Support Assistant DSATray

 6. V zásobníku sa zobrazí ikona pomocného programu. Kliknite na jeho obrázok RMB a vyberte Kontrola nových ovládačov.
 7. V predvolenom prehliadači sa otvorí nová karta. Spustí sa proces skenovania počítača.
 8. Ak nástroj nájde zariadenia spoločnosti Intel, ktoré vyžadujú aktualizáciu ovládača, zobrazí sa nasledujúca správa:

  Stlačte tlačidlo Prevziať všetky aktualizácie.

 9. Po dokončení preberania kliknite na tlačidlo "Inštalovať prevzaté súbory".
 10. Spustí sa sprievodca inštaláciou. S ním musíte nainštalovať ovládač do počítača. V tejto fáze nie je nič zložité. Stačí stlačiť niekoľkokrát "Next".
 11. Výsledkom je, že nový softvér bude nainštalovaný na zariadení. Zostáva reštartovať počítač, po ktorom môžete začať používať zariadenie.

Metóda 2: Programy tretích strán

Na internete môžete nájsť nielen oficiálny softvér na aktualizáciu ovládačov grafických kariet, ale aj programy tretích strán. Charakteristickým rysom tohto softvéru je schopnosť inštalovať softvér pre akékoľvek zariadenie, nielen grafické adaptéry.

V samostatnom článku sme sa zamerali na najpopulárnejšie nástroje tohto typu. Podľa nižšie uvedeného odkazu sa môžete zoznámiť s každým z nich a vybrať si pre vás ten najvhodnejší.

Prečítajte si viac: Najlepšie programy na inštaláciu ovládačov

Môžeme len odporučiť používať DriverPack riešenie alebo DriverMax. Obe riešenia sa ukázali ako mimoriadne pozitívne a majú pôsobivú databázu zariadení. V prípade potreby si môžete prečítať návod pre každý z týchto programov.

Ďalšie podrobnosti:
Ako aktualizovať ovládače v počítači pomocou riešenia DriverPack
Aktualizujeme ovládače pre grafickú kartu pomocou DriverMax

Metóda 3: ID hardvéru

Každé zariadenie v počítači má svoj vlastný jedinečný identifikátor (ID). Ak poznáte toto ID, môžete ľahko nájsť potrebný ovládač na internete. Na to existujú špecializované online služby. Významnou nevýhodou tejto metódy je skutočnosť, že navrhovaný softvér nie je vždy relevantný. Táto skutočnosť priamo závisí od toho, ako často majitelia takýchto stránok aktualizujú databázu softvéru.

Predtým sme zverejnili podrobný návod na nájdenie identifikátora. Na tom istom mieste nájdete zoznam najefektívnejších online služieb, ktoré vyberú potrebný softvér podľa ID.

Prečítajte si viac: Vyhľadajte ovládače podľa ID hardvéru

Metóda 4: Správca zariadení

V arzenále systému Windows 10 sú zabudované funkcie, ktoré umožňujú inštalovať ovládače. Bude to o použití štandardných knižníc ovládačov OS. Táto aktualizácia sa vykonáva prostredníctvom „Správca zariadení“.

Pomocou príručky, na ktorú nájdete o niečo nižšie, nainštalujete hlavné konfiguračné súbory grafickej karty. To znamená, že v niektorých prípadoch nebudú nainštalované ďalšie komponenty. Systém však správne identifikuje adaptér a môže byť použitý. Ale pre maximálny výkon, stále potrebuje kompletnú sadu softvéru.

Prečítajte si viac: Inštalácia ovládačov pomocou štandardných nástrojov systému Windows

Metóda 5: Windows 10 Update Service

Operačný systém Windows 10 je oveľa múdrejší ako jeho predchodcovia. Môže automaticky inštalovať a aktualizovať ovládače pre zariadenia, ktoré používajú vstavanú službu. Vo všeobecnosti je to veľmi užitočná funkcia, ale má jednu chybu, o ktorej budeme diskutovať neskôr. Tu je to, čo musíte urobiť pre použitie tejto metódy:

 1. Otvorte "Parametre" systému simultánnymi stlačeniami klávesov "Windows" a "I" alebo použiť inú metódu.
 2. Ďalej prejdite do časti Aktualizácia a zabezpečenie.
 3. V pravej časti nového okna sa nachádza tlačidlo Kontrola aktualizácií, Kliknite na ňu.
 4. Ak sa nájdu potrebné aktualizácie, systém ich okamžite stiahne. Ak ste nezmenili nastavenia systému, automaticky sa nainštalujú. V opačnom prípade budete musieť kliknúť na tlačidlo s príslušným názvom.
 5. Po dokončení predchádzajúcej operácie musíte reštartovať počítač. Kliknite na Reštartujte teraz v tom istom okne. Zobrazí sa po dokončení všetkých operácií.
 6. Po reštartovaní počítača sa nainštaluje všetok softvér. Upozorňujeme, že v tomto prípade nebudete môcť aktualizovať ovládač iba pre grafickú kartu. Aktualizácia softvéru sa vykoná úplne pre všetky zariadenia. Za zmienku tiež stojí, že systém Windows 10 neinštaluje vždy najnovšiu verziu softvéru. Najčastejšie je ten, ktorý je nainštalovaný podľa operačného systému, najstabilnejší pre vašu konfiguráciu.

  V tomto článku náš článok končí. Povedali sme o všetkých existujúcich metódach, ktoré pomôžu aktualizovať ovládače pre grafickú kartu a ďalšie zariadenia. Stačí si vybrať pre seba najpohodlnejšie.

  Loading...