Riešenie 492 pri preberaní aplikácie z obchodu Play

Video pamäť je jednou z najdôležitejších vlastností grafickej karty. Má veľmi silný vplyv na celkový výkon, kvalitu výstupného obrazu, jeho rozlíšenie a hlavne na priepustnosť grafickej karty, o ktorej sa dozviete pri čítaní tohto článku.

Pozri tiež: Čo ovplyvňuje procesor v hrách

Vplyv frekvencie video pamäte

Špeciálna pamäť integrovaná v grafickej karte sa nazýva video pamäť a vo svojej skratke okrem DDR (double data transfer) obsahuje na začiatku písmeno G. Tým je jasné, že hovoríme o GDDR (grafický dvojitý prenos dát), a nie o nejakom inom type pamäte RAM. Tento podtyp RAM má vyššie frekvencie ako konvenčná RAM nainštalovaná v akomkoľvek modernom počítači a poskytuje dostatočný výkon grafického čipu ako celku, čo mu dáva možnosť pracovať s veľkým množstvom dát, ktoré je potrebné spracovať a zobraziť na obrazovke používateľa.

Šírka pásma pamäte

Hodinová frekvencia video pamäte má priamy vplyv na jej priepustnosť (SRP). Na druhej strane vysoké hodnoty PSP často pomáhajú dosahovať lepšie výsledky vo výkone väčšiny programov, kde je potrebná účasť alebo práca s 3D grafikou - potvrdením tejto práce sú počítačové hry a programy na modelovanie a vytváranie trojrozmerných objektov.

Pozri tiež: Určite parametre grafickej karty

Šírka pamäťovej zbernice

Hodinová rýchlosť video pamäte a jej vplyv na výkon grafickej karty ako celku je priamo závislá na inej, rovnako dôležitej zložke grafických adaptérov - šírke pamäťovej zbernice a jej frekvencii. Z toho vyplýva, že pri výbere grafického čipu pre váš počítač je potrebné venovať pozornosť aj týmto indikátorom, aby neboli sklamaní z celkovej úrovne výkonu vašej pracovnej alebo hernej počítačovej stanice. S nepozorným prístupom je pre obchodníkov ľahké nainštalovať 4 GB video pamäte a 64-bitovú zbernicu do nového produktu spoločnosti, ktorý veľmi pomaly a neefektívne odovzdá taký obrovský tok video dát cez seba.

Je potrebné zachovať rovnováhu medzi frekvenciou video pamäte a šírkou jej pneumatík. Moderný štandard GDDR5 umožňuje, aby efektívna frekvencia video pamäte bola 4-krát väčšia ako jej skutočná frekvencia. Nemôžete sa báť, že musíte neustále robiť výpočty efektívneho výkonu grafickej karty vo vašej hlave a ponechať si tento jednoduchý násobiaci vzorec v pamäti na štyri miesta - výrobca pôvodne označuje násobenú, to znamená skutočnú frekvenciu pamäte grafickej karty.

Grafické adaptéry používajú obyčajné, nie sú určené pre špeciálne výpočty a vedecké činnosti, s pamäťovou zbernicou od 64 do 256 bitov. Aj v špičkových herných riešeniach sa môže vyskytnúť 352-bitová široká zbernica, ale cena takejto grafickej karty môže predstavovať náklady na plnohodnotný počítač so stredne vysokou úrovňou výkonu.

Ak potrebujete „zásuvku“ pod otvorom pre grafickú kartu na základnej doske pre prácu v kancelárii a riešenie iba kancelárskych úloh, ako je napísanie prehľadu v programe Word, vytvorenie tabuľky v programe Excel (dokonca aj sledovanie videí s takýmito vlastnosťami bude ťažké), môžete určite zakúpite riešenie so 64-bitovou zbernicou.

V iných prípadoch musíte venovať pozornosť 128-bitovej zbernici alebo 192 a najlepším a najproduktívnejším riešením bude 256-bitová zbernica. Takéto grafické karty majú vo väčšine prípadov dostatočnú zásobu video pamäte s vysokou frekvenciou, ale existujú aj lacné výnimky s kapacitou 1 GB pamäte, ktorá nie je pre dnešného hráča dostatočná a musíte mať aspoň 2 GB karty pre pohodlnú hru alebo prácu v 3D aplikácii, ale Môžete bezpečne dodržiavať princíp "čím viac, tým lepšie."

Výpočet PSP

Ak máte napríklad grafickú kartu vybavenú pamäťou GDDR5 s účinnou frekvenciou pamäťových hodín 1333 MHz (na zistenie skutočnej frekvencie pamäte GDDR5, ktorú potrebujete efektívne rozdeliť na 4) a na 256-bitovú pamäťovú zbernicu, potom bude rýchlejšia ako grafická karta s efektívnou frekvenciou pamäte 1600 MHz, ale so 128-bitovou zbernicou.

Ak chcete vypočítať šírku pásma pamäte a potom zistiť, aký výkonný je váš video čip, musíte sa uchýliť k tomuto vzorcu: vynásobte šírku pamäťovej zbernice frekvenciou pamäte a výsledné číslo vydeľte číslom 8, pretože toľko bitov v bajte. Výsledné číslo bude hodnota, ktorú potrebujeme.

Vráťme sa k dvom grafickým kartám z vyššie uvedeného príkladu a vypočítame ich priepustnosť: prvá, najlepšia grafická karta, ale s nižšou frekvenciou hodín video pamäte, bude to nasledovné - (256 * 1333) / 8 = 42,7 GB za sekundu a druhá grafická karta len 25,6 GB za sekundu.

Môžete tiež nainštalovať program TechPowerUp GPU-Z, ktorý je schopný zobraziť podrobné informácie o grafickom čipe nainštalovanom v počítači, vrátane množstva video pamäte, jej frekvencie, prenosovej rýchlosti zbernice a priepustnosti.

Pozri tiež: Zrýchlenie práce s grafickou kartou

záver

Na základe vyššie uvedených informácií je zrejmé, že frekvencia video pamäte a jej vplyv na efektívnosť práce je priamo závislá na inom faktore - šírke pamäte, s ktorou vytvárajú hodnotu šírky pásma pamäte. Ovplyvňuje rýchlosť a množstvo dát prenesených do grafickej karty. Dúfame, že tento článok vám pomohol dozvedieť sa niečo nové o štruktúre a prevádzke grafického čipu a odpovedal na vaše otázky.

Loading...