Linux

Každý vie, že operačné systémy (OS) sú nainštalované na pevných diskoch alebo SSD, to znamená v pamäti počítača, ale nie všetci počuli o plnej inštalácii operačného systému na USB kľúči. Vo Windows to bohužiaľ nebude úspešné, ale Linux vám to umožní. Pozri tiež: Podrobná inštalačná príručka pre Linux z USB Flash disku Inštalácia Linuxu na USB Flash Drive Tento typ inštalácie má svoje vlastné charakteristiky - pozitívne aj negatívne.

Čítajte Viac

Mnohí používatelia sa stretávajú s problémami pri pokuse o vytvorenie internetového pripojenia v Ubuntu. Najčastejšie je to kvôli neskúsenosti, ale môžu existovať aj iné dôvody. Článok poskytne návod na vytvorenie viacerých typov spojení s podrobnou analýzou všetkých možných komplikácií v procese implementácie.

Čítajte Viac

Takmer nikto nepoužíva disky na inštaláciu Linuxu na PC alebo notebooku. Je oveľa ľahšie napáliť obraz na USB flash disk a rýchlo nainštalovať nový operačný systém. Nemusíte sa hádať s jednotkou, ktorá nemusí ani existovať, a nemusíte sa obávať ani poškrabaného disku. Pomocou jednoduchých inštrukcií môžete jednoducho nainštalovať Linux z vymeniteľnej jednotky.

Čítajte Viac

Technológia SSH (Secure Shell) umožňuje bezpečné diaľkové ovládanie počítača prostredníctvom bezpečného pripojenia. SSH šifruje všetky prenesené súbory, vrátane hesiel, a tiež prenáša absolútne akýkoľvek sieťový protokol. Aby nástroj fungoval správne, je potrebné ho nielen nainštalovať, ale aj nakonfigurovať.

Čítajte Viac

Štandardný dátový typ súborových systémov v Linuxe je TAR.GZ - pravidelný archív komprimovaný s obslužným programom Gzip. V takýchto adresároch sa často distribuujú rôzne programy a zoznamy priečinkov a objektov, čo umožňuje pohodlný pohyb medzi zariadeniami. Rozbalenie tohto typu súboru je tiež celkom jednoduché, na to musíte použiť štandardný vstavaný nástroj "Terminal".

Čítajte Viac

Tento článok bude obsahovať príručku, pomocou ktorej môžete aktualizovať Debian 8 OS na verziu 9. Bude rozdelená do niekoľkých hlavných bodov, ktoré by sa mali vykonávať konzistentne. Pre vaše pohodlie sa vám tiež zobrazia základné príkazy na vykonanie všetkých opísaných akcií.

Čítajte Viac

Prenos súborov v sieti sa vykonáva vďaka správne nakonfigurovanému FTP serveru. Tento protokol pracuje s architektúrou TCP klient-server a využíva rôzne sieťové pripojenia na zabezpečenie prenosu príkazov medzi pripojenými uzlami. Používatelia, ktorí sa pripojili ku konkrétnej hostingovej spoločnosti, čelia potrebe nastaviť osobný FTP server podľa požiadaviek spoločnosti, ktorá poskytuje služby údržby webových stránok alebo iný softvér.

Čítajte Viac

Operačné systémy založené na jadre Linuxu zvyčajne ukladajú veľké množstvo prázdnych a neprázdnych adresárov. Niektoré z nich zaberajú na disku dostatočne veľké množstvo miesta a často sa stávajú zbytočnými. V tomto prípade by bolo správne ich odstrániť. Čistenie je možné vykonať niekoľkými spôsobmi, pričom každá z nich je použiteľná v určitej situácii.

Čítajte Viac

Každý program komunikuje s iným cez internet alebo v lokálnej sieti. Na tento účel sa používajú špeciálne porty, zvyčajne protokoly TCP a UDP. Môžete zistiť, ktoré z dostupných portov sa momentálne používajú, to znamená, že sa považujú za otvorené, s pomocou dostupných nástrojov v operačnom systéme.

Čítajte Viac

Nie všetci používatelia srdcom si pamätajú komponenty svojho počítača, ako aj ďalšie detaily systému, preto musí byť prítomná možnosť zobraziť informácie o systéme v OS. Takéto nástroje majú aj platformy vyvinuté v jazyku Linux. Ďalej sa pokúsime čo najpodrobnejšie vysvetliť dostupné metódy pre zobrazenie potrebných informácií, berúc ako príklad najnovšiu verziu populárneho OS Ubuntu.

Čítajte Viac

Vývojári webových aplikácií môžu mať problémy s inštaláciou skriptovacieho jazyka PHP v serveri Ubuntu. Je to spôsobené mnohými faktormi. Pomocou tejto príručky sa však každý môže vyhnúť chybám počas inštalácie. Inštalácia PHP v Ubuntu Serveri Inštalácia PHP jazyka v Ubuntu Serveri môže byť vykonaná rôznymi spôsobmi - všetko závisí od verzie a verzie samotného operačného systému.

Čítajte Viac

Prenos videa, zvuku a zobrazovanie rôznych multimediálnych obsahov vrátane hier v prehliadači sa vykonáva pomocou doplnku s názvom Adobe Flash Player. Zvyčajne používatelia sťahujú a inštalujú tento plugin z oficiálnych stránok, nedávno však vývojár neposkytuje odkazy na stiahnutie pre vlastníkov operačných systémov v jadre Linuxu.

Čítajte Viac

Užívateľ, ktorý sa chce len zoznámiť s operačnými systémami založenými na jadre Linuxu, sa môže ľahko stratiť v sortimente rôznych distribúcií. Ich hojnosť je spojená s open source kernelmi, takže vývojári po celom svete sa usilovne pridávajú k radom už známych operačných systémov. Tento článok sa bude týkať najobľúbenejších.

Čítajte Viac

Súbory formátu DEB sú špeciálnym balíkom na inštaláciu programov v systéme Linux. Použitie tejto metódy inštalácie softvéru bude užitočné vtedy, keď nie je možné pristúpiť k oficiálnemu archívu (úložisku) alebo ak jednoducho chýba. Na splnenie úlohy existuje niekoľko metód, z ktorých každý bude pre niektorých používateľov najužitočnejší.

Čítajte Viac

Pri práci v akomkoľvek operačnom systéme je niekedy potrebné použiť nástroje na rýchle vyhľadanie konkrétneho súboru. Toto je tiež relevantné pre Linux, takže nižšie budú považované za všetky možné spôsoby vyhľadávania súborov v tomto OS. Prezentované budú nástroje pre správu súborov a príkazy používané v termináli.

Čítajte Viac

Počas inštalácie operačného systému Ubuntu je vytvorený len jeden privilegovaný používateľ, ktorý má práva užívateľa root a všetky možnosti správy počítača. Po dokončení inštalácie je prístup k vytvoreniu neobmedzeného počtu nových používateľov, nastavenie každého z jeho práv, domovského priečinka, dátumu vypnutia a mnohých ďalších parametrov.

Čítajte Viac

Protokol SSH slúži na zabezpečenie bezpečného pripojenia k počítaču, ktorý umožňuje diaľkové ovládanie nielen prostredníctvom operačného systému, ale aj prostredníctvom šifrovaného kanála. Niekedy musia užívatelia operačného systému Ubuntu nainštalovať na svoj počítač server SSH na akýkoľvek účel.

Čítajte Viac

Debian sa nemôže pochváliť svojím výkonom hneď po inštalácii. Toto je operačný systém, ktorý musíte najprv nakonfigurovať a tento článok vám vysvetlí, ako to urobiť. Pozri tiež: Populárna inštalácia Linuxu Debian Nastavenie Vzhľadom k mnohým možnostiam inštalácie Debianu (sieťové, základné, z DVD médií) neexistuje univerzálny sprievodca, takže niektoré kroky inštrukcií budú platiť pre špecifické verzie operačného systému.

Čítajte Viac

Ako viete, nie všetky programy vyvinuté pre operačný systém Windows sú kompatibilné s distribúciami v jadre Linuxu. Táto situácia niekedy spôsobuje problémy pre niektorých užívateľov kvôli neschopnosti založiť natívne náprotivky. Program s názvom Víno tento problém vyrieši, pretože bol navrhnutý špeciálne na zabezpečenie výkonu aplikácií vytvorených v systéme Windows.

Čítajte Viac