Grafická karta

Moderný prenosný počítač v porovnaní s jeho staršími kolegami je pomerne výkonným high-tech zariadením. Produktivita mobilného železa rastie každý deň, čo si vyžaduje stále viac energie. Aby sa šetrila energia batérie, výrobcovia nainštalujú v prenosných počítačoch dve grafické karty: jednu vstavanú do základnej dosky a s nízkou spotrebou energie a druhou diskrétnu, silnejšiu.

Čítajte Viac

Ovládací panel Nvidia je proprietárny softvér, ktorý vám umožňuje prispôsobiť nastavenia grafickej karty a monitora. Tento program, ako každý iný, nemusí fungovať správne, "zlyhať" alebo odmietnuť začať vôbec. Tento článok bude hovoriť o tom, prečo sa Nvidia Ovládací panel neotvorí, o príčinách a riešeniach tohto problému.

Čítajte Viac

Väčšina moderných procesorov má integrované grafické jadro, ktoré poskytuje minimálnu úroveň výkonu v prípadoch, keď diskrétne riešenie nie je k dispozícii. Niekedy integrovaný GPU vytvára problémy a dnes vám chceme predstaviť metódy, ako ho vypnúť. Vypnutie integrovanej grafickej karty Ako ukazuje prax, integrovaný grafický procesor málokedy spôsobuje problémy na desktopoch a najčastejšie notebooky trpia problémami, kde hybridné riešenie (dve GPU, vložené a diskrétne) niekedy nefunguje podľa očakávania.

Čítajte Viac

Mnohé modely notebookov dnes nie sú horšie ako stolné počítače s výkonom procesora, ale video adaptéry v prenosných zariadeniach často nie sú také produktívne. To platí pre vstavané grafické systémy. Túžba výrobcov zvýšiť grafickú silu notebooku vedie k inštalácii ďalšej diskrétnej grafickej karty.

Čítajte Viac

Pri čítaní informácií o komponentoch pre počítače môžete naraziť na takúto vec ako samostatnú grafickú kartu. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je diskrétna grafická karta a čo nám dáva. Vlastnosti diskrétnej grafickej karty Diskrétna grafická karta je zariadenie, ktoré sa dodáva ako samostatná súčasť, to znamená, že sa dá odstrániť bez vplyvu na zvyšok počítača.

Čítajte Viac

Používatelia stolových počítačov a notebookov často narážajú na frázu „výpis z čipovej karty“. Dnes sa pokúsime vysvetliť, čo tieto slová znamenajú, ako aj opísať príznaky tohto problému. Čo je to čipová čepeľ? Na začiatok budeme vysvetľovať, čo sa myslí pod pojmom "čepeľ". Najjednoduchším vysvetlením je, že je porušená integrita spájkovania kryštálu GPU k substrátu alebo k povrchu dosky.

Čítajte Viac

Po pripojení grafickej karty k základnej doske, pre jej plnú prevádzku, musíte nainštalovať špeciálny softvér - ovládač, ktorý pomáha operačnému systému "komunikovať" s adaptérom. Takéto programy sú napísané priamo vývojárom Nvidia (v našom prípade) a nachádzajú sa na oficiálnych stránkach.

Čítajte Viac

Vývoj a výroba prvých prototypových modelov grafických kariet je známa mnohým spoločnostiam AMD a NVIDIA, ale len malá časť grafických urýchľovačov od týchto výrobcov vstupuje na hlavný trh. Vo väčšine prípadov vstupujú do práce partnerské spoločnosti, ktoré menia vzhľad a niektoré detaily kariet podľa vlastného uváženia.

Čítajte Viac

V modernom svete mnohí počuli o takejto koncepcii ako grafickú kartu. Nie veľmi skúsení užívatelia sa môžu čudovať, čo to je a prečo toto zariadenie potrebujete. Niekto nemusí GPU pripisovať veľký význam, ale márne. Dozviete sa o dôležitosti grafickej karty a funkciách, ktoré vykonáva v určitých procesoch v tomto článku.

Čítajte Viac

Počas pravidelného používania grafickej karty sa niekedy vyskytujú rôzne problémy, ktoré znemožňujú úplné používanie zariadenia. V Správcovi zariadení systému Windows sa vedľa problémového adaptéra objaví žltý trojuholník s výkričníkom, ktorý označuje, že hardvér počas prieskumu spôsobil nejakú chybu.

Čítajte Viac

Takmer všetky komponenty nainštalované v počítači vyžadujú starostlivosť vrátane grafickej karty. Jeho rotujúce prvky časom akumulujú veľké množstvo prachu, ktorý zakrýva grafický adaptér nielen zvonku, ale preniká aj dovnútra. To všetko je sprevádzané zhoršením chladenia karty, znížením výkonu a znížením životnosti.

Čítajte Viac

Postupom času ste si všimli, že teplota grafickej karty bola oveľa vyššia ako po nákupe. Chladiace ventilátory sa neustále otáčajú v plnej sile, šmýkajú a visia na obrazovke. To je prehriatie. Prehriatie grafickej karty je dosť vážny problém. Zvýšená teplota môže viesť k neustálemu reštartu počas prevádzky, ako aj k poškodeniu zariadenia.

Čítajte Viac

Výber grafickej karty pre počítač nie je ľahká úloha a mali by ste s ňou zaobchádzať zodpovedne. Nákup je pomerne drahý, takže je potrebné venovať pozornosť niekoľkým dôležitým detailom, aby ste neprekročili zbytočné možnosti alebo aby ste nedostali príliš slabú kartu. V tomto článku nebudeme robiť odporúčania týkajúce sa konkrétnych modelov a výrobcov, ale poskytujeme len informácie na zváženie, po ktorých budete môcť prijímať rozhodnutia o výbere grafických kariet.

Čítajte Viac

Dobré chladenie počítačových komponentov je jedným z najdôležitejších pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať pri hladkom chode počítača. Správne nakonfigurovaný prietok vzduchu vo vnútri skrine a zdravie chladiaceho systému môže zlepšiť účinnosť chladiča grafickej karty. Grafická karta sa môže prehriať aj pri vysokej priepustnosti systému.

Čítajte Viac

Prejav záujmu o prípadné poruchy grafickej karty je jasným signálom, že užívateľ má podozrenie, že jeho grafický adaptér nefunguje. Dnes budeme hovoriť o tom, ako určiť, že je to GPU, ktorá je na vine za prerušenia práce a analyzovať riešenia týchto problémov. Príznaky zlyhania grafického adaptéra Simulujeme situáciu: zapnete počítač.

Čítajte Viac

Moderné grafické adaptéry sú celé počítače s vlastnými procesormi, pamäťou, napájacími systémami a chladením. Je to chladenie, ktoré je jednou z najdôležitejších zložiek, pretože GPU a ďalšie časti umiestnené na doske s plošnými spojmi vydávajú dosť tepla a môžu zlyhať v dôsledku prehriatia.

Čítajte Viac

Aktualizácia ovládačov grafickej karty NVIDIA je dobrovoľná a nie vždy povinná, ale s vydaním nových verzií softvéru môžeme získať ďalšie "buchty" vo forme lepšej optimalizácie, zvýšeného výkonu v niektorých hrách a aplikáciách. Okrem toho nové verzie opravujú rôzne chyby a nedostatky v kóde.

Čítajte Viac